Wyniki badań ortopedycznych

Przełomowe osiągnięcie w dziedzinie ortopedii

Dystalna (dalsza) część więzadła krzyżowego przedniego ukazuje luźne położenie równoznaczne z zerwaniem

Widoczne szare oznaczenie ukazuje opuchnięcie i przerwanie więzadła

Znaczące osiągnięcie w dziedzinie ortopedii powoduje przyśpieszenie postępów w badaniach klinicznych dotyczących regeneracji całkowitego zerwania więzadła krzyżowego przedniego (ACL) bez konieczności przeprowadzenia zabiegu operacyjnego.

U 40-letniej aktywnej narciarki stwierdzono całkowite zerwanie więzadła krzyżowego przedniego po doznaniu kontuzji narciarskiej 1 marca 2006 r. Wyniki badania fizykalnego wykazały wyniki dodatnie (3+) zarówno w przypadku testu Lachmana, jak i testu Pivot-shift (ruchów skrętnych kolana). Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) potwierdziło całkowite zerwanie więzadła krzyżowego przedniego. Pacjentka została powiadomiona o wyniku diagnozy. Mając na uwadze swój wysoki poziom aktywności sportowej, zdecydowała się na kontynuację rekonstrukcji zerwanego więzadła. Wyznaczono w tym celu datę operacji na 18 kwietnia 2006 r. Pacjentka podjęła decyzję o poddaniu się przedoperacyjnym zabiegom wzmacniającym o wysokiej intensywności i w tym celu została poddana 10 sesjom zabiegów wzmacniających metodą ARP.

13 kwietnia 2006 r. pacjentka odbyła przedoperacyjną wizytę lekarską. Wyniki badań kolana narciarki wykazały pełny zakres ruchu (ROM) od 0 do 155 stopni. Ponadto, rezultaty badań ujawniły ujemne wyniki testu Lachmana i testu Pivot-shift. Po otrzymaniu tych zupełnie nieoczekiwanych wyników badań, zdecydowano się na powtórzenie obrazowania metodą rezonansu magnetycznego, które wykazało nienaruszony stan więzadła krzyżowego przedniego pacjentki. Zabieg operacyjny został odwołany, a pacjentka w dalszym ciągu wykonuje ćwiczenia wzmacniające typu ultra-fit.

Po rehabilitacji metodą ARP, więzadło jest już naprężone i właściwie ułożone

Po rehabilitacji metodą ARP, widoczne szare oznaczenie w miejscu więzadła krzyżowego przedniego ukazuje wyleczone więzadło, bez opuchlizny

W trakcie procesu organizacji obecnych badań, oferujemy leczenie/rehabilitację metodą ARP pacjentom z ostrymi przypadkami zerwania więzadła krzyżowego przedniego podczas ich oczekiwania na operację. Mój partner przyjął wczoraj pacjenta, który zapisał się na serię 10 sesji przedoperacyjnych na bazie ARP. Zobaczymy, jakie przyniesie to efekty. Podkreślam, że moi partnerzy nie mogli uwierzyć własnym oczom i nie potrafili zaprzeczyć temu, co zobaczyli, analizując te dwa osobne przypadki. Dowody były tak przekonujące, że – będąc ciekawymi rezultatów - chętnie podejmowali decyzje o rekomendacji sesji przedoperacyjnych metodą ARP swoim pacjentom z urazami więzadła krzyżowego przedniego.

To będzie jedynie dowód anegdotyczny i zaistnieje konieczność przeprowadzenia formalnych badań prospektywnych, jednakże w trakcie czekania na zatwierdzenie nie pozostaniemy bezczynni i będziemy kompletować dane dotyczące badania.

ACL (więzadło krzyżowe przednie) - przełom

Szare oznaczenie reprezentuje naderwanie ACL. Zauważ, że większość więzadła jest łukowato zakrzywiona, ukazując jego wiotkość

Szare oznaczenie reprezentuje zerwane więzadło krzyżowe przednie. Zauważ łukowate zakrzywienie zerwanego więzadła, co wskazuje na jego wiotkość

Powrót do pełnej sprawności po całkowitym zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego i skręceniu II stopnia więzadła pobocznego piszczelowego (MCL) w ciągu 6 tygodni unieruchomienia

18-letni biegacz doznał urazu prawego kolana dostawiając je do lewego uderzając mocno w więzadło poboczne boczne powodując powstanie koślawienia. Badanie fizykalne wykazało wynik dodatni w przypadku testu Lachmana (3+) i testu Pivot-shift (3+). Odnotowano również wynik dodatni (2+) w przypadku zwiotczenia koślawej kości przy jej 30-stopniowym zgięciu. Jego diagnoza była równoznaczna z całkowitym zerwaniem więzadła krzyżowego przedniego i skręceniem II stopnia więzadła pobocznego piszczelowego, które zostało potwierdzone przez obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego.

Pacjentowi unieruchomiono kolano za pomocą stabilizatora szynowego na okres 2 tygodni. W tym czasie mięśnie czworogłowe pacjenta zostały poddane 100 skurczom izometrycznym dziennie. Ponadto, pacjenta poddano rehabilitacji metodą ARP urządzeniem ustawionym na 500 impulsów na sekundę w cyklu 20/20 i elektrodami umieszczanymi nad mięśniami czworogłowymi co dwa dni. Urządzenie zostało ustawione na możliwie największą moc tolerowaną przez organizm.

Dwa tygodnie po odniesieniu urazu, sportowiec wykonał przytrzymywania izometryczne przy stuprocentowym nakładzie siły przy wypadach do przodu i poczwórnym umieszczeniu urządzeń ARP o stopniu natężenia 10 po 5 minut na każdej nodze. Kiedy sportowiec nie był w stanie ukończyć ćwiczeń w wymaganym czasie, zatrzymywał się i odpoczywał przez 1 minutę, a następnie kontynuował do momentu, gdy całkowity czas wytężonej pracy równał się 5 minutom. Pacjent odbywał rehabilitację w ten sposób przez 2 dni, po czym otrzymywał 1 dzień przerwy. Rehabilitacja trwała 3 tygodnie.

W ciągu kolejnego tygodnia odbywał ćwiczenia biegowe i został dopuszczony do powrotu do gry po 6 tygodniach od momentu odniesienia urazu, ponieważ wtedy badanie fizykalne wykazało wyniki negatywne w teście Lachmana, Pivot-shift i teście koślawienia. Sportowiec ukończył 5 kolejnych meczy bez odczuwania jakiegokolwiek bólu w poprzednio uszkodzonym kolanie. W pierwszym meczu po przerwie spowodowanej urazem, przebiegł 75 jardów, zdobył 2 przyłożenia i został nagrodzony

Po rehabilitacji metodą ARP, ukośne czarne oznaczenie reprezentuje wyleczone więzadło krzyżowe przednie

Po rehabilitacji metodą ARP, ukośne czarne oznaczenie reprezentuje wyleczone więzadło krzyżowe przednie. Zauważ brak łukowatego zakrzywienia więzadła, co wskazuje na jego normalne naprężenie

Powtórne obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego zostało wykonane 3 miesiące po odniesieniu urazu w celu udokumentowania stanu więzadła krzyżowego przedniego. Więzadło powróciło do poprzedniego stanu bez jakichkolwiek oznak wcześniejszego łukowatego zakrzywienia oraz luki spowodowanej przez zerwanie więzadła widocznej na początkowych zdjęciach zrobionych za pomocą rezonansu magnetycznego. Badanie kliniczne pacjenta dało równie niezwykłe wyniki - kolano okazało się całkowicie stabilne, a ponownie wykonane testy Lachmana, Pivot-shift i koślawienia dały wyniki negatywne. Z powodu tak dobrych wyników badania klinicznego pacjenta, operacja została odwołana.

Pierwszy zabieg gratis!

Serdecznie witamy naszej stronie Arp wave Polska, posiadamy gabinety rehabilitacji w Warszawie oraz w Lublinie. Na terenie Warszawy rehabilitacja również może odbywać się w domu pacjenta. Dojeżdżamy do na terenie dzielnic: Ursus, Mokotów, Wilanów, Ursynów, Włochy, Ochota, Wola.

Arp wave to gabinety wyspecjalizowane w rehabilitacji: pourazowej, pooperacyjnej, profilaktycznej. Zajmujemy się również treningiem sportowców jak i osób prywatnych. W Arp wave można w szybkim czasie powrócić do zdrowia.

Warszawa

Chrościckiego 93/105

Zadzwoń

tel. 504-496-496

tel. 505-835-471